מה בין זחילה לחינוך פיננסי?

חג החנוכה בפתח ואנחנו: הורים, דודים, שמחים לחלק דמי חנוכה

ישנן משפחות אשר נוהגות לתת מתנות לילדים ויש כאלו שנוהגים לתת כסף ממש.

זוהי הזדמנות נהדרת לחנך את הקטנים איך להתנהל עם כסף

אבל…התינוק שלך רק התחיל לזחול. התנהלות פיננסית עוד רחוקה!

או אולי קרובה יותר ממה שחשבת..

התנהלות פיננסית קשורה ליכולת שיפוט: מה בהישג ידי ומה לא!

כשתינוק מתחיל לזחול, זוהי הזדמנות ראשונה שלו לחקור את גופו ביחס לסביבה. אם יש לכם תינוק זוחל בבית אתם בודאי מכירים את השלב בו אנו מניחים את התינוק לשחק על הרצפה ומגלים אותו מתחת לשולחן הקפה בסלון. הוא לא רק רוצה להגיע לחפצים הוא גם רוצה לחוש בגופו לאן הוא יכול לגיע, על מה הוא יכול לטפס, מתחת מה הוא יכול לזחול.

באמצעות החקירה הזו הוא רוכש לעצמו אוריינטציה, כלומר, הוא לומד על חפצים במרחב: איך הם מתנהלים ביחס לעצמם ואיך הוא מתנהל ביחס לחפצים. הוא לומד גם על מושגי מרחב וכך הוא רוכש לעצמו ידע חדש לגבי גופו והסביבה: הוא רוכש תחושות עומק גובה ומרחק. הוא אפילו מקבל מידע חדש לגבי תנועה של חפצים במרחב. כל כך הרבה דברים חדשים!

אולי עכשיו תביטו בתינוק שזוחל ותראו לא רק את זה שאוסף אבק מכל הפינות אלא תראו בו תחנת ממסר ומעבדה ניידת. המח של התינוק קולט מידע ללא הרף, מעבד אותו משתמש בידע שצבר כדי לצבור התנסויות חדשות וללמוד דברים חדשים.

ועכשיו, עם הידע הזה, הוא גם לומד מה לא…לאן הוא לא יכול להגיע, מה גבוה מידי, מה נמצא הרחק מהישג ידו, מה המשמעות של מדרגה, והנה, אולי המושגים האלו נשמעים לכם מוכרים מהעולם  הפיננסי.

וכאן נכנס התפקיד שלנו, כהורים, כמחנכים.
לעיתים לא קל להורים לראות את הילד שלהם מתרחק מהם בזחילה. הם הרי רגילים לכך שהוא זקוק להם כדי להגיע ממקום למקום, כדי להשיג את הצעצוע שהוא רוצה לשחק בו, ולפתע, בוקר בהיר אחד, הוא יכול גם קצת לבד. טוב, זו אינה עצמאות מלאה, אבל תחילתה של עצמאות.

היכולת של ההורה לראות את התינוק שלו מתרחק ולסמוך עליו שכיגיע למכשולים יעבור אותם או כשיגיע למדרגה ידע להסובב כדי לרדת לאחור, היא יכולת שתשמש אותו גם בעתיד, לתת לילד כסף ביד ולסמוך עליו שיתמש בו נכון, שיתקל במכשולים ויפול ויקום.

הורה שמסוגל לתת לתינוק שלו להתרחק בזחילה משדר לו מרחוק שהוא בטוח ביכולות שלו, השדר הזה הוא שנוסך בתינוק בטחון עצמי לגבי היכולות שלו ונותן לו את האומץ להתנסות בחוויות חדשות.

גם הידיעה שההורה נמצא שם, "יציל" אותו כשיתקע מתחת לשולחן הקפה, גם הידיעה הזו מאפשרת לתינוק להתרחק, כשהמגדלור, ההורה, תמיד יסמן לו לאן אפשר לחזור.

כי רק אם ניתן לילדים שלנו את האפשרות להתנסות בחיים האמיתיים הם ילמדו באמת ויזכו לעצמאות ולבטחון עצמי שהם מסוגלים להתנהל בכוחות עצמם. רק כשהם מתנסים, נתקעים, נחלצים, רק כך הם רוכשים את כושר השיפוט שלהם לגבי יכולותיהם ולגבי מגבלותיהם.

וכשהם לומדים זאת על גופם הם מתרגמים את ההתנסויות האלו לתחומים אחרים בחיים.

חג אורים שמח,

אורלי גת